Віктор БЕДЬ,
доктор богословських наук, доктор юридичних наук, професор
Науково-дослідний інститут стратегічних та політико-правових досліджень
Карпатського університету імені Августина Волошина
м. Ужгород
11 грудня 2025 р.
Анотація
У статті здійснено всебічний конституційно-правовий аналіз неможливості проведення президентських виборів в Україні під час дії воєнного стану. На основі положень Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану» обґрунтовано юридичну, процедурну та фактичну неможливість організації виборчого процесу під час війни. Показано, що вільні, рівні, загальні, безпечні та легітимні вибори — як вони визначені Конституцією України — не можуть бути забезпечені в умовах триваючої збройної агресії РФ. Особливу увагу приділено нормі статті 108 Конституції України, яка підтверджує повну легітимність чинного Президента України до моменту вступу на пост новообраного Президента, обрання якого є неможливим у воєнний час відповідно до законодавчої заборони. Зроблено висновок, що проведення президентських виборів у період воєнного стану суперечить Конституції України, законодавству та принципам національної безпеки.
Ключові слова: воєнний стан; президентські вибори; Конституція України; виборчий процес; національна безпека; суверенітет; легітимність; державність України.
Annotation
The article provides a comprehensive constitutional and legal analysis of the impossibility of holding presidential elections in Ukraine during martial law. Based on the provisions of the Constitution of Ukraine and the Law of Ukraine “On the Legal Regime of Martial Law,” the study substantiates the legal, procedural, and factual impossibility of conducting elections during wartime. It demonstrates that free, equal, universal, secure, and legitimate elections — as defined by the Constitution — cannot be ensured under conditions of ongoing armed aggression by the Russian Federation. Special attention is given to Article 108 of the Constitution of Ukraine, which confirms the full legitimacy of the incumbent President until the newly elected President assumes office — an event legally impossible under martial law. It is concluded that holding presidential elections during wartime contradicts the Constitution of Ukraine, violates statutory norms, and endangers national security and Ukrainian statehood.
Keywords: martial law; presidential elections; Constitution of Ukraine; electoral process; national security; sovereignty; legitimacy; Ukrainian statehood.
Вступ
Публічні дискусії щодо можливості проведення президентських виборів у період чинного воєнного стану в Україні актуалізували потребу всебічного конституційно-правового аналізу цього питання. У ситуації повномасштабної збройної агресії Російської Федерації (РФ), коли держава функціонує в умовах надзвичайних викликів та обмежених ресурсів, особливо важливо спиратися не на політичні риторичні заяви чи зовнішній тиск, а на імперативні норми Конституції України і законів, що визначають правовий режим воєнного стану та гарантують безперервність функціонування державної влади.
В умовах війни питання виборів набуває не лише правового, а й безпекового та державницького виміру. Адже будь-які спроби провести президентські вибори під час воєнного стану суперечать основоположним конституційним принципам, роблять неможливим забезпечення вільного й рівного волевиявлення громадян, порушують гарантії безпеки виборчого процесу та створюють додаткові ризики для стабільності держави.
Академічний аналіз демонструє, що проведення президентських виборів у період дії воєнного стану є юридично забороненим, конституційно несумісним із вимогами виборчого права, процедурно нездійсненним та небезпечним для національної безпеки, суверенітету і державності України. Саме тому ця проблема потребує чіткої правової оцінки з позицій конституціоналізму та захисту основ державного ладу
Конституційні засади неможливості проведення виборів під час війни
Верховенство права та обов’язок діяти лише на підставі закону
Принцип верховенства права, закріплений у Конституції України як один з основоположних засадничих принципів конституційного ладу (стаття 8), передбачає, що державна влада може здійснюватися лише в межах та у спосіб, визначених законом. Цей принцип конкретизується у статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України [1].
Ця норма має імперативний характер і виключає будь-які дії поза визначеним законом порядком — у тому числі дії, мотивовані політичною доцільністю, міжнародним тиском чи популістичними аргументами.
Саме тому будь-які виборчі процедури можуть бути ініційовані та проведені лише в тому випадку, якщо вони прямо дозволені законом і можуть бути реалізовані відповідно до його процедурних вимог.
З огляду на це, стаття 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», яка прямо встановлює [2]:
«Під час дії воєнного стану не проводяться вибори Президента України…»,
стає не просто звичайною нормою закону, а нормою, що має конституційно обов’язковий характер, оскільки Конституція вимагає від усіх органів влади діяти відповідно до закону.
Таким чином:
Будь-які дії всупереч цим нормам становили б порушення Конституції України, порушення принципу верховенства права та перевищення повноважень органами влади, що потенційно може бути кваліфіковане як неконституційне втручання в основи конституційного ладу.
Пріоритет життя і безпеки людини
Стаття 3 Конституції України проголошує людину, її життя, здоров’я, честь, гідність і безпеку найвищою соціальною цінністю держави [1]. Це положення визначає фундаментальну орієнтацію всієї діяльності органів державної влади, для яких забезпечення безпеки громадян є не лише правом, а конституційним обов’язком.
У контексті збройної агресії Російської Федерації та систематичних ракетних і дронових ударів по території України проведення будь-яких виборчих процесів неминуче створює пряму загрозу життю та безпеці виборців, членів виборчих комісій, спостерігачів та інших учасників процесу. Зокрема:
Відповідно, організація виборів за наявності таких ризиків суперечила б не лише логіці воєнного стану, а й самій суті статті 3 Конституції України, що ставить безпеку людини вище за будь-які політичні процеси.
Таким чином, проведення президентських виборів у період війни є неконституційним за змістом, оскільки порушує фундаментальний обов’язок держави — гарантувати безпеку громадян як передумову реалізації будь-яких виборчих прав.
Неможливість забезпечення принципів виборчого права
Стаття 71 Конституції України визначає основні засади виборчого процесу, зобов’язуючи державу забезпечити проведення:
Ці принципи мають імперативний характер і становлять конституційний мінімум легітимності будь-яких виборів. Вони не можуть бути «частково» або «умовно» забезпечені: виборчий процес є легітимним лише за умови повного дотримання кожного з цих принципів.
У період воєнного стану жоден із цих базових принципів не може бути реалізований:
Мільйони громадян перебувають:
Реальна можливість участі у виборах відсутня для значної частини населення, що робить вибори не загальними.
Вільність передбачає відсутність примусу, страху, тиску, а також гарантії безпеки під час волевиявлення.
Умови війни виключають можливість вільного голосування:
Рівність передбачає рівні можливості:
У воєнний час це неможливо, оскільки:
Таємність голосування не може бути гарантована:
Відповідно до статті 71 Конституції України, держава має забезпечити всебічне, не вибіркове і повне дотримання принципів виборчого права. У період війни виконання цих вимог є об’єктивно неможливим.
Отже, проведення президентських виборів у період воєнного стану суперечить Конституції України та є юридично нікчемним з погляду конституційної легітимності.
Стаття 64 Конституції України встановлює, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть запроваджуватися окремі обмеження прав і свобод людини і громадянина, за винятком тих, які не підлягають обмеженню за жодних умов (зокрема право на життя, заборона катувань тощо) [1].
Право обирати і бути обраним не належить до переліку прав, що не можуть бути обмежені, а отже, відповідно до статті 64 може бути законно і конституційно призупинене або обмежене на період дії воєнного стану.
У цьому контексті правовий режим воєнного стану, визначений Законом України «Про правовий режим воєнного стану» [2], виступає механізмом реалізації конституційної норми. Саме тому стаття 19 цього Закону імперативно встановлює:
Таким чином:
Відповідно, будь-які спроби поновити виборчий процес під час війни суперечать як спеціальному закону, так і самій логіці статті 64 Конституції України, яка визнає необхідність тимчасових обмежень прав для гарантування національної безпеки, оборони та функціонування держави в екстремальних умовах.
Продовження повноважень Верховної Ради України як елемент стабільності державної влади у воєнний час
Стаття 83 Конституції України [1] встановлює спеціальний порядок функціонування Верховної Ради у період воєнного стану, визначаючи, що:
Дана норма не стосується безпосередньо організації президентських виборів, однак вона відображає загальний конституційний принцип, що діє під час війни:
Саме тому:
Таким чином, стаття 83 не є самостійною підставою заборони президентських виборів, проте вона є частиною єдиної конституційної логіки, відповідно до якої в умовах воєнного стану:
Строки президентських виборів і процедурна неможливість їх проведення
Стаття 103 Конституції України [1] визначає строк повноважень Президента України та встановлює дату проведення чергових президентських виборів. Однак дана стаття не містить жодного положення, яке б передбачало:
У нормі статті 103 Конституції України закладено звичайний, мирний календар виборчого циклу, який передбачає стабільне функціонування державних інституцій, безпечний доступ громадян до виборчих дільниць, рівність кандидатів та дотримання всіх процедур виборчого процесу.
У разі запровадження воєнного стану ці конституційні умови не можуть бути забезпечені, так само як і правові механізми, передбачені виборчим законодавством, не можуть бути практично реалізовані.
Це пов’язано з тим, що:
Таким чином, положення статті 103 Конституції України [1] не можуть бути реалізовані в умовах воєнного стану, оскільки:
Отже, строкова норма статті 103 Конституції України не може бути підставою для президентських виборів у період війни, а навпаки — підтверджує неможливість їх проведення, оскільки її виконання передбачає умови, які у воєнний час є відсутніми як юридично, так і фактично.
Легітимність чинного Президента України
Стаття 108 Конституції України встановлює фундаментальний принцип безперервності президентської влади:
Це положення забезпечує стабільність функціонування державного механізму та унеможливлює виникнення будь-якого владного вакууму у разі, коли проведення виборів є юридично або фактично неможливим.
Оскільки під час дії воєнного стану президентські вибори прямо заборонені законом і їх проведення є неможливим у конституційно визначений спосіб, обрання нового Президента України є юридично неможливим.
З цього випливає:
Таким чином, стаття 108 Конституції України закріплює чіткий і недвозначний механізм легітимності президентської влади під час воєнного стану, виключаючи будь-які сумніви чи спекуляції щодо «закінчення» строку повноважень або необхідності проведення виборів у невідповідних умовах воєнного стану.
Закон України «Про правовий режим воєнного стану» як пряма заборона виборів
Визначальним нормативно-правовим актом, який безпосередньо регулює правовий режим функціонування держави у період війни та встановлює обмеження виборчого процесу, є Закон України «Про правовий режим воєнного стану». Стаття 19 цього Закону містить імперативне положення, відповідно до якого:
Ключові характеристики цієї норми:
Отже, будь-які спроби:
Вибори у воєнний час як загроза державності та національній безпеці
Проведення президентських виборів у період воєнного стану виходить за межі правової логіки конституційної держави та створює системні ризики для національної безпеки й стійкості держави. Йдеться не лише про порушення виборчих стандартів, а про загрозу функціонуванню основ конституційного ладу, на яких тримається українська державність.
Виборчі процеси в умовах війни неминуче ініціюють політичну конкуренцію, яка перетворюється на фактор внутрішньої напруги. Це суперечить потребі воюючої держави в єдності, узгодженості дій і мінімізації внутрішніх конфліктів. Виборча кампанія здатна розбалансувати політичний простір та підірвати довіру до державних інституцій.
У воєнний час суспільство має зберігати внутрішню консолідацію як передумову обороноздатності. Вибори ж неминуче спричиняють поляризацію та формування конфліктних ліній, що ослаблює соціальну стійкість і підживлює внутрішні протиріччя.
Російська Федерація отримала б широкі можливості для впливу на виборчий процес, застосовуючи інструменти гібридної війни:
Умови воєнного стану роблять державу вразливою до таких атак, що може мати далекосяжні наслідки для політичної стабільності.
Проведення виборів без можливості забезпечити конституційні стандарти (статті 3, 8, 71 Конституції України) створює високий ризик недовіри до результатів. Будь-які сумніви в легітимності новообраного Президента України можуть паралізувати державне управління у найбільш критичний момент війни.
Організація виборів вимагала б значних людських, фінансових та адміністративних ресурсів, які нині критично необхідні для оборони. Переключення державної уваги з керування війною на виборчу кампанію неминуче послабить стійкість системи національної безпеки.
Вибори в умовах війни становлять безпосередню та комплексну загрозу державності України:
Отже, проведення президентських виборів в Україні у період війни суперечить не лише нормативним заборонам, а й базовим принципам збереження української державності.
Висновки
На основі системного аналізу положень Конституції України (статті 3, 8, 19, 38, 64, 71, 83, 103, 106, 108) [1] та статті 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» [2] встановлено, що проведення президентських виборів в Україні у період дії воєнного стану є юридично, конституційно, процедурно та безпеково неможливим.
Зокрема:
Це прямо випливає зі статті 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», що у сукупності зі статтею 19 Конституції України унеможливлює їх призначення чи організацію.
В умовах війни неможливо забезпечити вільність, рівність, загальність та таємність голосування (стаття 71 Конституції України), а також безпеку виборців (стаття 3 Конституції України).
Умови воєнного стану не дають змоги реалізувати виборчий процес у спосіб, передбачений Конституцією та законами України (статті 8, 19, 64 Конституції України).
У цей час вибори можуть спричинити внутрішню дестабілізацію, створити умови для ворожих інформаційних і диверсійних операцій та послабити обороноздатність держави
Це гарантовано статтею 108 Конституції України, згідно з якою Президент України виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного Президента України, а обрання нового глави держави в умовах війни є юридично неможливим.
Підсумковий висновок
Таким чином, проведення президентських виборів в Україні під час дії воєнного стану суперечить Конституції України, чинному законодавству, вимогам національної безпеки та фактичним умовам воєнного часу, а відтак є неможливим як у правовому, так і в організаційно-державному вимірах.
Список використаних електронних джерел
© Ужгородський Гуманітарно-економічний коледж. 2024